Як захистити свій твір і псевдонім? А чи треба?
- Frankie Speaking
- 9 лип. 2024 р.
- Читати 3 хв
Я, звісно, не юрист, що займається інтелектуальною власністю, але розповім те, що дізналася сама як інді-авторка.
Якщо коротко, то реєстрація авторського права не є обов’язковою. Чому – дивимося у Законі України «Про авторське право і суміжні права». 👇
Стаття 9. Виникнення і здійснення авторського права. Презумпція авторства
1. Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення.
Твір вважається створеним із моменту первинного надання йому будь-якої об’єктивної форми (письмової, речової, електронної (цифрової) тощо).
2. За відсутності доказів іншого, автором твору вважається фізична особа, ім’я якої, як автора, зазначено в оригіналі або копії твору (презумпція авторства).
3. Для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрація авторського права чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей.
Якщо ви все одно хвилюєтесь, то, звісно, можна перестрахуватися.
Лист із твором на email
Почнемо з цікавого лайфгаку, про який я почула на одному з курсів від Litosvita. Надішліть свій твір самі собі на електронну пошту. Хай там лежить. У разі виникнення якихось спорів, дати листа має бути достатньо, щоб довести, що ви були першими, хто створив твір.
Реєстрація авторського права
Можна піти далі й справді зареєструвати авторське право. У будь-якому випадку це зайвим не буде, особливо, якщо ви публікуєтеся під псевдонімом. Для цього потрібно звернутися до УКРНОІВІ – Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій. На його сайті є всі необхідні зразки заяв, інструкції та пояснення.
Гарна новина – подати заявку можна онлайн, тому не потрібно стояти та пітніти в чергах. Взагалі ось тут є детальна інструкція. Але я ще коротко розповім що й до чого про всяк випадок:
Йдемо на сайт.
Реєструємося в системі. Спочатку просто створюємо акаунт, потім, увійшовши в цей акаунт, ще раз окремо реєструємося у СЕВ ЗЕС – там потрібно ввести свої дані, типу ПІП, адресу для листування та телефон.
Чекаємо сповіщення на пошту, що вас зареєстрували – буквально декілька хвилин.
Отримуємо доступ до послуг.
Клікаємо «Подання нової заявки».
Обираємо вид об'єкта інтелектуальної власності – Авторське право на твір – та прикріплюємо необхідні файли: ваш твір, заповнену анкету (попередньо завантажену тут) і квитанцію про сплату зборів.
Підписуємо заявку та надсилаємо документи.
Якщо все гуд, бачимо в особистому кабінеті розписку УКРНОІВІ про отримання документів заявки із зазначенням дати та її номеру.
Чекаємо – приблизно 2 місяці.
До речі, ось тут можна подивитися, скільки коштуватиме реєстрація авторського права.
Як захистити літературний псевдонім?
Два способи.
Це власне причина, чому я реєструвала авторське право на твір – бо публікуюся під псевдонімом.
Взагалі спершу я хотіла зареєструвати торговельну марку – так робить більшість митців. Я думала про це навесні. АЛЕ тоді ще не знала, що процес займає орієнтовно 18-24 місяці від дати подачі заявки. Книжка виходить наприкінці липня (🤞), тому так довго чекати я не могла, але перестрахуватися хотіла.
Тому пошаруділа і знайшла інший варіант – реєстрація авторського права на твір під псевдонімом. В офіційному бюлетені «Авторське право і суміжні права» розміщується інформація про авторів та їхні твори. І це вже непогана гарантія. 🙂
Звісно, навряд комусь здався мій псевдонім, а може й ваш. Але, як кажуть, краще вистрілити, перезарядити й ще раз вистрілити, ніж світити ліхтариком і питати «Хто тут?»
Ще – будьте обережні, щоб не порушити авторських прав інших
Можливо, ви це знаєте, а може й ні. 👇
Краще не використовувати цитати інших творців, навіть маленькі у своїх художніх книгах. Навіть із посиланнями на джерела. Навіть якщо це рядочок із пісні чи три слова з якоїсь повісті.
Хіба що це твір автора, який помер понад 70 років тому, або народна творчість. Або ви написали власнику твору й отримали дозвіл.
І про використання ШІ-зображень у своїх книгах
Невеличкий оффтоп.
Якщо коротко – зображення, створені за допомогою ШІ, поки що не захищаються авторським правом. Тобто якщо ви створите картинку для обкладинки або ілюстрації до книги за допомогою Midjourney чи іншої платформи, будь-хто може взяти їх і юзати, і йому по факту нічого за це не буде.
Звісно, можливо, нікому й не треба ваша обкладинка чи ілюстрації. Але раптом все-таки знадобиться?
Коротше, це питання дуже спірне.
Хоча в будь-якому випадку я особисто вважаю, що просто створювати ШІ-зображення по фану – нормально. Але сприймати їх на рівні з роботами справжніх художників і юзати в книжках – та ну ні.
Сподіваюсь, було корисно. 🫰
Comments