Верстка, друк, наклад, ціна – не придумала гарний заголовок
- Frankie Speaking
- 5 жовт. 2024 р.
- Читати 3 хв
*змітає павутину з блогу*
Давненько мене тут не було – аж довелося залогінюватися в адмінку. Але я повернулася. Привіт 🙃
А тепер, як завжди, коротко і по суті розповім про ці чотири штуки із назви статті зі свого досвіду.
📖 Верстка
В ідеалі – найняти верстальника/верстальницю. Але я робила це самостійно, бо:
Все ще не можу похвалитися крутим бюджетом
Знала, що навіть у версії, яку, здавалося б, вичитувала 100500 людей, треба буде щось поправити. Смикати іншу людину я не хотіла – взагалі не люблю нікого смикати, якщо можу зробити це сама. В результаті – я тричі виправляла макет. І знову буду виправляти його перед друком нового накладу 🥴
Отже, верстати книжку на мінімалках – легко. Я навчилася за день, дякуючи YouTube. Кажуть, це можна робити навіть у Word, але я купила і встановила InDesign – $11,03/місяць.
Ви можете встигнути зверстати й поправити макет навіть протягом безплатного 7-денного пробного періоду. Кхм, такий лайфгак.
Що варто врахувати?
Який ви формат книги не обрали би, варто уточнити особливості розміру макета у final друкарні, якщо у них немає детальних технічних параметрів на сайті. Тому що навіть найпопулярніший формат А5 у різних друкарнях відрізняється буквально на декілька мм. Щоб не переробляти, краще знати точно. + Потрібно знати усілякі розміри для вильотів тощо.
Якщо верстаєте самостійно – впевніться, що ви зрозуміли, як перевести все в криві 😆
Враховуйте і додавайте в макет пусті сторінки – наприклад, зворотна сторінка після титулу і плейліста.
Друкарні треба вашу книгу у форматі PDF з парною кількістю сторінок.
Книжкова обкладинка йде окремим файлом – також з усілякими вильотами, у кольорах CMYK, але тут мені все зробив профі, тому я не турбувалася.
Енівей, навіть якщо з вашим макетом щось не так, друкарня поправить його за невелику додаткову плату.
🖨 Друк
Друкарень зараз сотні – обирайте ту, що підходить вашому бюджету та смаку. Погугліть або подивіться назву підприємства на останній сторінці вашої улюбленої книги. Якщо геть лінь, можу запропонувати глянути:
Головна умова – переконайтеся, що друкарня видає ISBN. Зазвичай, із цим немає проблем – вони це роблять автоматично і безплатно від друку якоїсь там кількості примірників, наприклад, 10. Але нещодавно трапився неприємний випадок з однією авторкою, чиї книжки друкували без ISBN. Тому краще перепитайте ще раз.
❗️Сигнальний (тестовий) примірник❗️
Друкуйте обов'язково, хоч він і коштує у 2-3 рази дорожче одного примірника. Так ви:
Заціните якість паперу та обкладинки
Переконаєтесь, що кольоропередача норм
Подивитесь, чи не потрібно зробити ширші поля, чи змістити малюнок на обкладинці
Впевнитесь, що не поїхав текст
Ще раз вичитаєте книгу і знайдете декілька десятків помилок – коли будете їх виправляти в макеті, дивіться, чи не скачуть рядки й абзаци 😅
М'яка чи тверда обкладинка?
Ще існує інтегральна, але не у всіх друкарнях таку роблять 🥲
Особисто я просто робила книгу своєї мрії, тому вибрала тверду, хоч вона і коштує дорожче. А ви можете провести опитування серед читачів.
М'яка обкладинка, звісно, приємніша для бюджету. Але мені дуже рідко потрапляли хороші пейпербеки до рук – знаєте, такі, що класно розгортаються. До речі, класний приклад самвидаву із м'якою обкладинкою – це книга «Зателефонуйте зорям» Діани Літвінчук. Рілі, дуже приємний формат.
Так ось, сигнальний примірник якраз покаже, норм чи не норм пейпербек, чи й харкавер вийде.
Зверніть увагу – терміни друку можуть затримуватись. Він може зайняти як тиждень, так і два, а може й місяць. Врахуйте це при плануванні всього.
📚 Наклад
Скільки книг друкувати? 🤔
А скільки грошей у вас є? 😀 Звісно, чим більше примірників, тим дешевша собівартість книги.
Але особисто я друкувала лише 100, бо це перша книга, без відгуків, без репутації, я – взагалі нікому невідома рижа мавпа, яка ще й лінується займатися маркетингом. Тому я вирішила, що перший наклад буде розвідкою + збиранням відгуків, які надалі вже надихнуть когось придбати мою книгу.
На щастя, перший наклад розлетівся за два тижні, зануривши мене у шок. Але якби я надрукувала 1000 шт, а ніхто б нічого не купував? Мені було б дуже-дуже сумно.
Тому, мені здається, 100-200 книг – ідеально для початку. А додрукувати завжди встигнете.
💰 Ціна
Перша книга – це не про прибуток, а про заявити про себе.
Кажуть, що потрібно ставити вартість +100% від собівартості. Але це не завжди доцільно. Типу, а якщо собівартість вийшла 300 грн, ставити 600 грн? 🤨
Скажу як читачка. Я не буду купувати дорогу книгу від письменника, якого я не знаю. Хоча я дуже люблю підтримувати інді-авторів, мій поріг – 400 грн. І то, останнім часом лише, якщо автор мені сподобався як людина 😅
Звісно, все індивідуально і вирішувати вам.
😝 Бонус
Скільки ж грошей потрібно, що опублікувати книгу?
Я бачила називали різні суми, навіть страшні.
Коротше, можна вкластися в 30-50 тисяч гривень, якщо наклад – 100 примірників. Сюди входить дизайн обкладинки, верстка й друк. А, можливо, навіть й редактура, якщо зекономити на форматі.
Можливо, ця ціна розвіє чиїсь страхи. 😉
Це все на сьогодні. Сподіваюсь, було корисно. Якщо є питання – feel free to contact me 🫰
Comments