«Боюся самостійно видаватися – а раптом мою книгу обісруть?»
- Frankie Speaking
- 14 лип. 2024 р.
- Читати 3 хв
Якщо коротко – не бійтеся.
Обісруть її в будь-якому випадку, навіть якби ви публікувалися традиційно, через видавництво. Ви ж самі купували такі книги у книгарнях і знаходили сюжетні діри в бестселерах.
АЛЕ це не робить вас поганим письменником. Адже є гарна новина – позитивні відгуки також будуть.
Можливо, цей пост буде суб’єктивний. Проте раптом він когось втішить?
Отже, сьогодні – про критику та відгуки на книжки. Говоритиму як читачка, яка активно читає в середньому 52+ книги в рік, у різних жанрах. Хоча у 2024 я вже встигла прочитати 61 книгу *вимахується*.
Як на мене, справді поганих книжок не існує. Іноді книга просто не знаходить свого читача.
Адже у всіх були такі моменти: вам книга сподобалася просто неймовірно. Ви заходите на Goodreads (чи whatever), а в неї рейтинг 3 зірки й купа негативних відгуків. Хтось взагалі волає «Як таке можна було видати?»
👉 Що взагалі впливає на сприйняття книги?
Досвід читача
Мені здається, це найважливіше. І я зараз саме про той життєвий, емоційний досвід. У всіх нас власний багаж подій, страхів і переживань за спиною. Якщо книга пересікається з чимось особистим, шанси, що вона потрапить в наше серденько, зростають.
Особисто в мене часто трапляється таке: беру книгу із суперпростим і передбачуваним сюжетом, але там стільки життєвих моментів чи думок, які мене мучили, наприклад, у підлітковому віці. До такої історії неможливо лишитися байдужим. А іншим читачам пофіг на ці штуки, бо з ними подібного не траплялося.
Жанр
Відразу до практики – наприклад, тупо засуджувати героїв за тупі вчинки, якщо це young adult про підлітків. Підлітків! Які, по ідеї, тільки вчаться жити це життя. А ще вони – ходяче скупчення гормонів. Ви дуже розумні були в підлітковому віці? Я – ні. Закохувалася в кого попало, хвилювалася через всякий дріб’язок, чинила якусь фігню.
Звісно-звісно, пишуть такі книги часто дорослі автори. Але, блін, якраз автентичності нам потрібні недосвідчені герої. Тому, коли я читаю young adult зараз в 31, трошечки приземляюсь. Хоча що там приземлятись? Мені в душі й так 19.
Це не лише про young adult, а про кожен жанр. Якщо хочемо дати прямо потужний об’єктивний відгук (хоча все одно він вийде суб’єктивний, соррі), треба врахувати всі-всі особливості жанру.
А тепер – читацький досвід і особисті вподобання
Якщо людина полюбляє і переважно читає сай-фай, хіба вона може об’єктивно оцінити романтичну комедію, яка випадково потрапила до рук? Швидше за все, їй не сподобається. Тут знову ж таки подібно до штуки з особливостями жанру – треба добре на ньому розумітися, як не крути.
До універсальних читачів, які читають все на світі – питань нема. 😜
Цільова аудиторія
Люблю говорити про сагу «Сутінки». Ну блін, вона легендарна, що не кажіть, хоч і з мільйоном косяків. Обсирати її люблять всі – тупо кому не лінь. Навіть 40-річні мужчини.
Але цільова аудиторія цієї книжки – переважно дівчата-підлітки. Коли я читала цю сагу вперше в 15 років, я була у захваті. Коли я перечитувала її минулого року (не питайте), я, звісно, крінжувала з вчинків і реакцій головних героїв – але ж тепер я розумненька (ні). Але я вже не підлітка, яка схильна до емоційності, необдуманих вчинків і максималізму – що я можу патякати?
Тому знову ж таки – коли хочемо об’єктивно засрати книжку, слід думати, чи воно написане для нас. А якщо не для нас, то намагатися влізти в шкуру цільової аудиторії.
***
Ще прикольну думку сказала мені моя подруга: «Я оцінюю книгу залежно від того, наскільки вона мене розважає».
До чого я це все?
Читачі, якщо хочете засирати книгу – насправді feel free. Це ваші думки, відчуття, емоції й право.
Письменники, якщо хтось засрав вашу книгу – це нормально, не кінець світу і не робить вас поганим автором. Ви взагалі чому пишете – бо кайфуєте від цього чи тільки заради хороших відгуків?
Ідеальну книгу, яку любитимуть усі, не напишеш – навіть, якщо витратиш на це 50 років, а вичитувати її буде найкращий редактор галактики.
Усім 🫰
Comments