top of page

Супербазовий маркетинг для інді-авторів

Не читайте цей пост, якщо ви хочете розбагатіти на письменництві. Тут про це не буде. Вибачте 👉👈 Та й взагалі заробити на письменництві — ще той поєдинок з драконом.


*Тут ви можете трошки прогортати вниз до власне способів просування книги, якщо вам впадло читати «передісторію».

** Цей пост — не є істиною в останній інстанції. Я, як завжди, просто ділюся власним досвідом.


📌 Для кого цей пост?

Для таких як я — людей, які мають full-time роботу та інші справи, не мають дофіга часу на маркетинг, а іноді взагалі лягають і дивляться у стелю, бо втомилися, вигоріли, їм все тупо лінь.


Проте при цьому вони все одно кайфують під написання книг, мріють видати свою, поділитися творчістю, знайти читачів за принципом якість, а не кількість. Але великий заробіток — точно не їхня основна ціль.


Коли я планувала видати книгу, я запитала у друзів і знайомих в Instagram, хто хотів би придбати її, бо я рахувала приблизний тираж. Я думала, що просто надрукую декілька десятків примірників, продам тим чудовим людям, хто ставив «+» в коментарях, і на тому все. Я й не мріяла, що мені треба буде робити наступний тираж. 😅


Такий підхід дозволяє мені отримувати максимум задоволення від письменництва — спокійно цим займатися, не тріпати нервів, спілкуватися з читачами, яких я знаю поіменно (хіба ви замовляли книгу під іншим нікнеймом). 😀 Тому раджу теж спробувати так само ставитися до процесу.


Досить балачок. Давайте до того маркетингу вже.



❗️ А почнемо ми з болючої істини. 🙂

Ваша книга на самому початку вашого шляху дійсно нікому не потрібна, крім вас. Ну і ваших рідних, близьких, друзів.


Тому не треба засмучуватися, типу все це було даремно. Це не було даремно, якщо видати книгу — ваша мрія. Ви її здійснили! 🎉 Якщо ваша мрія була швидко розбагатіти на дебютній книзі, то... Кхм... Соррі, так буває дуже рідко.


Це не люди погані, що не купують вашу книгу тільки тому, що ви зробили це самостійно. Врешті-решт видати книгу сьогодні може будь-який дурень за наявності грошей.


І ще скажу як читачка свою суб'єктивну думку: мені в принципі пофіг, скільки зусиль і часу доклав письменник, щоб видати книгу. Мене цікавить результат і історія. Тому використовувати тези про те, як це все було важко, як основну маркетингову стратегію — погана ідея.


Так, книга може бути геніальною, нести глибокі сенси та порушувати важливі теми. Але ніхто про це не дізнається без маркетингу. Просто книга коштує грошей, а люди не зобов'язані витрачати гроші на книги невідомого їм автора. Ще й ціни піднялися, страшне.


Якщо ви займаєтеся просуванням, але воно не приносить бажаних результатів, то треба переглянути це просування — схоже, ваші підходи не працюють. Знову ж таки, потенційні читачі тут не винні, що їх не приваблює ваша пропозиція.


Ще вам як інді-авторам обов'язково потрібно дати своєму маркетингу час. ⏳ Іноді це місяць, іноді декілька місяців, іноді й довше. Це все нормально.


А тепер до способів просування. Вони всі прості, навіть очевидні, але працюють. Більшість з них безплатні.


  1. Будьте собою, але будьте щирими

«Мда, Вась, такої наївної фігні ми тут не очікували прочитати...»


Добре, це прозвучить по-дурному, але найкраще для мене працює у просуванні своїх книг — просто бути собою. 😅 Я просто сиджу в соціальних мережах заради розваги, спілкуюся з іншими людьми на різноманітні теми, раджу щось, навіть іноді матюкаюсь, ділюся особистими штуками. І якось потім до мене приходять прекрасні люди з бажанням придбати мою книгу. Особливо, багато читачів приходить з Threads.


Можливо, це й недивно. Для мене як для читачки особистість автора дуже важлива, тим паче якщо це початківець. Якщо я з ним спілкуюся і відчуваю якісь приємні вайби, я з радістю купую його книги.


Бути собою — це ще про особистий бренд. Відкрийтеся людям, не зациклюйтеся на своїй книзі, намагаючись розбитись об стіну, але продати примірник. Заводьте приємні знайомства, друзів, а там і читачі прийдуть.


Але справді будьте щирими. Лицемірство відчувається навіть крізь екран.


  1. Докладіть максимум зусиль і грошей до книжкової обкладинки

Економте на чому завгодно — верстці, друці, просуванні хаха, але тільки не на дизайні книжкової обкладинки. Коли кажуть, що обкладинка — це найпотужніший маркетинговий інструмент, то це не шутки шутять.


Який би ви тип реклами своєї книги не робили, обкладинка буде там завжди, починаючи від постів в Instagram і закінчуючи якимись банерами на книжкових фестивалях. Тому вона має бути шедевральна, eye-catching, intriguing, whatever.


Що потрібно врахувати, створюючи саме selling обкладинку у вашому жанрі, я писала раніше в ось цьому пості. Повторюсь, що в ідеалі найняти професійного book cover designer.


  1. Соціальні мережі — база, основа, ґрунт

Ой, мабуть, треба було почати з того, що розвивати свої письменницькі соціальні мережі варто ще до релізу книги.


В мене основний фокус йде на Instagram. Але якщо ви маєте час, а головне бажання, можете розвивати все. Якщо часу і бажання немає, зосередьтеся на мережі, де сидить ваша цільова аудиторія. Наприклад, Instagram — це підлітки та молодь. Facebook — старша аудиторія.


Що важливо у веденні соціальних мереж, особливо Instagram?


  • Регулярність (з якою в мене проблеми 😂)

  • Цікавий, корисний і різноманітний контент


А ще головніше — візуально-красивий контент і bite-sized тексти. Скажемо НІ довгочитам в Instagram під зображеннями. Тільки ваші друзі готові читати все, що ви там понаписували. У незнайомців немає на те часу.


Тому:


  • Пишемо коротко

  • Якщо коротко не виходить, гарно структуруємо — з абзацами, акцентами, але з emoji теж не загравайтеся

  • Довгі тексти також можна розбивати на слайди в карусель замість давати їх в опис під зображеннями


Про що робити контент?


  1. Безпосередньо про вашу книгу. Але знову ж таки не пишіть один довгий пост, а розбийте його на декілька постів. Наприклад:


  • Тропи й теми — мої улюблені короткі й інформативні пости. Звісно, я покажу свої приклади, ви що думали. 🤣

  • Цитати з ваших книг


  • Своїх героїв у незвичайний спосіб. Наприклад, крутий тренд — Як би виглядала історія Google-пошуку ваших героїв? Навіть якщо ви пишете середньовічне фентезі, це також буде цікаво показати.


  • Ілюстрації та фанарти


  • Різноманітні behind-the-scene моменти, наприклад, історія створення книжкової обкладинки.

  • Письменницькі поради

  • Книжкові рекомендації — адже хіба не кожен письменник ще й книжковий хробак?

  • Про звичайне життя також не забуваємо — врешті-решт ви також жива людина, а не письменник-робот.


In a nutshell, ідей для контенту можна придумати мільйон. Для натхнення не забувайте задротити в соціальних мережах. Той момент, коли просирати час в телефоні корисно. 🙂


*Якщо хтось хоче якийсь список зі 100 ідеями контенту для соціальних мереж для авторів, просто залиште комент. 😅


Трошки корисних інструментів для створення постів:



  1. Instagram Reels

Це теж стосується контенту, але хочеться додатково наголосити на цих коротеньких відосах.


Спочатку це був біль, бо я — інтровертна інтровертка, яка не любить світити обличчям. Але довелося. Reels можуть залетіти, особливо, якщо потрапите в тренд під трендовий звук.


Якщо зробити relatable відео або кумедне, здобудете додаткові бали до свого персонального бренду. Як показує мій досвід, Reels приносять охоплення і переходи на акаунт.


Корисні штуки для створення Reels:


  • TikTok, блін 😂 Ну класний же інструмент для монтажу відео, особливо, якщо у вас вмінь у цьому 0, як в мене.

  • InShot вирізає всі ті грін скріни і навіть іноді не грін

  • CreatorSet — тут шукаємо грін скріни

  • А в SnapTik скачуємо відео без вотермарок з IG чи TT, якщо потрібно.


  1. Без бустів постів не обійтися

Пости треба просувати за гроші, хочете того чи ні. 🙂 Налаштувати це просто й інтуїтивно прямо в Instagram. Трохи більше деталей є в Ads Manager (зайти можна з Facebook).


Я не суперспеціаліст в цьому, в мене все базово. Якщо хочете робити крутіше, погугліть додатково.


Але що роблю я?


  • Увага на цільову аудиторію — виставити вік і інтереси.

  • Виставити локацію охоплення — досвід показав, що чим вужче, тим краще. Тобто не ставте всю Україну, ставте по декілька областей на один буст.

  • Грошей в мене немає. 😂 Тому і бюджети в мене невеликі, в середньому по 3 долари на день на кампанії по 3-5 днів.


Навіть такі бусти приносять досить непогане охоплення, багато переходів в акаунт і багато збережень. Мені особисто вистачає. Ви, звісно, можете робити більше, якщо дозволяє бюджет.


☝️ Не чекайте миттєвих покупок. Врешті-решт за якимсь там правилом потенційний покупець має побачити товар принаймні 7 разів, перш ніж придбає його.


Та й самі згадайте — іноді ми зберігаємо щось, але купуємо його через пів року.


  1. Співпраця з книжковими блогерами

Багато наші книжкових блогерів — квіточки. 🌸 Більшість з них беруть книги на огляд безкоштовно або й самі купують їх. Це дуже приємно, що вони таким чином підтримують українських письменників. Тому тут просто хочеться надіслати їм промінчики любові. ❤️


Ні про кого конкретного писати не буду — це ваше власне домашнє завдання. Просто знайте, що є така можливість, коли не потрібно платити гроші. Хоча є й платні послуги, але я ними не користувалася.


Головне не бійтеся стукати до різних блогерів у приватні повідомлення. Вони дуже милі у спілкуванні.


  1. Нетворкінг з іншими авторами

Насправді цей пункт трохи controversial. 🙊


З одного боку, це дуже класний спосіб просування, від якого отримують вигоду всі сторони, що співпрацюють. Я бачу, як круто це працює за кордоном, де всі автори доброзичливі й з радістю розповідають одне про одного.


У нетворкінгу з іншими авторами варто звернути увагу:


  • Правило 80 на 20. Де 20% — це безпосередня домовлена співпраця, наприклад, спільні гівевеї, ефіри тощо. А 80% — лайки, коментарі, репости контенту інших авторів. Про останнє навіть не потрібно домовлятися. Просто лайкайте, коментуйте та поширюйте те, що вам до вподоби. Інші автори почнуть робити те ж саме з вашим контентом. Принаймні так це працює за кордоном. 😅

  • Жанр та цільова аудиторія автора для співпраці. Якщо ви прямо обираєте з ким співпрацювати, то це не той, хто погодиться, а той, який має схожих читачів. Якщо коротко, автору сай-фай немає великої користі співпрацювати з автором ромкомів.

  • Детально обговоріть умови співпраці. Хто що і коли буде робити. Щоб не було потім обіжакань, що хтось вклався справді, а інший просто мовчки отримав вигоду.


Що ж з іншого боку?


Не всі інді-автори чомусь готові до співпраці. 😅 На щастя, їх меншість. Класно, якщо у вас вже є друзі-письменники, ви в принципі вже нетворкаєте і ділитесь успіхом одне одного. Це дуже круто для самвидаву.


Коротше, я за щиру підтримку одне одного в будь-якому випадку. Може здаватися, що у самвидаві кожен сам за себе, але в якійсь мірі ми всі в одному човні. Човні, де ми створюємо репутацію одне одному. ☝️ Ми — не конкуренти, а колеги.


Бо чим більше самвидаву, тим більше буде з'являтися якісного самвидаву, тим більше буде довіри до самвидаву — в результаті виграємо ми всі.


Та й таке.


Здається, я понаписувала вам очевидних речей. 😅 Або все насправді так просто.


Comments


bottom of page