top of page

Просто підбірка корисних інструментів для письменників

Що, як і навіщо я використовую як письменниця? Ділюся нижче. Можливо, щось і вам бути корисним.

🖋 Де писати?

Чесно, я перепробувала різні tools, бо думала, що то якось допоможе мені писати частіше і більше (спойлер – справа була не в цьому). Виявилося, що найкраще Google Docs особисто для мене не існує. Google Sheets – також топ. Ну а що?


  • Можливості форматування – вогонь

  • Перескакування між розділами – easy-peasy

  • Додавання картинок

  • Доступ в будь-який час з будь-чого

  • Автозбереження

  • Доступ для бета-рідерів і редактора в режимі правок – топ.


Ой, та що я тут розповідаю, наче ви ніколи в Google Docs не працювали. 😁


Але якщо вам раптом хочеться чогось новенького, то можете спробувати оцей. 👇

Я трохи там писала на початку. З цікавого:


  • Безплатно

  • Можливість поставити ціль

  • Трекер слів

  • Експорт в практично повноцінний ebook

  • Нотатки по тексту

  • Темплейти для планування


І загалом інтерфейс дуже приємний тут.


Серед інших інструментів є Scrivener, але доступний поки тільки для Mac і платний. Я пробувала – типу цікаво, що все в одному місці (планування, профілі персонажів, власне текст), але розбиратися в тому потрібно довше, ніж писати книгу. Або мені просто було лінь. 😜


Ulysses – з цієї ж серії. Але воно знову ж таки виглядає прикольно, може вам зайде.


📌 Де планувати?

Тут в мене аж декілька рекомендацій. 🤓


Моя велика любов – така величезна онлайн-дошка, на яку можна ліпити стікери, додавати блоки, текст тощо. Ідеально підходить для планування та брейнстормінгу. Здається, безплатно можна створювати до 3 дошок, але мені цього вистачає з головою. На одну книгу – одна дошка.

Фішка – тут є готові темплейти для письменників, наприклад, Novel Plan, Character Profile, Story Outline, World Building, Three Act Structure тощо. Можна подивитися приклади їхнього заповнення. Дуже зручно насправді.


Єдиний мінус – у безплатній версії обмежена кількість карток, її точно не вистачить для планування цілої книги. Але підписка на місяць – $12.50. Я навіть підписалася на пів року, бо мені подобалося користуватися Milanote.


До речі, готові дошки можна експортувати у PDF. Тому лайфгак: якщо шкода платити за підписку, можете просто створювати, експортувати, видаляти й так по колу. 🙃


Взагалі я добре знаю цей інструмент, бо ми використовуємо його на роботі. 😀 Але він точно може стати в пригоді письменнику.


По-перше, тут зручно ставити собі задачі у форматі To-do, In progress, Done – наприклад, написати 2 розділ, відредагувати текст, провести дослідження щодо способів вбивства ковпачком від ручки.


По-друге, безплатна версія має крутий функціонал, якого вам буде достатньо. По-третє, тут також користувачі вже настворювали мільйон корисних темплейтів для письменників.


🧮 Де трекати прогрес?

Тут в мене єдина рекомендація – платформа NaNoWriMo. Так, тут не тільки можна в щорічному виклику брати участь.


Мені подобається, що тут можна поставити ціль і дедлайн і сайт прорахує вашу денну норму слів. Хоча, звісно, можна її не дотримуватися – якщо що, сайт щоразу буде перераховувати по-новому. Якщо писати швидше, платформа прогнозує дату, коли ви закінчите книгу із вашим темпом.


Також NaNoWriMo дає значки за якісь досягнення – трошечки фану. Ще тут можна зафрендитися з іншими письменниками, і тоді ви бачитимете прогрес і оновлення одне одного – чим не додаткова мотивація?


✅ Де перевіряти текст на помилки?

Коротко – LanguageTool. В мене стоїть розширення для браузера, і вам рекомендую встановити. Звісно, цей інструмент не побачить всі помилки, але більшість так.


📝 Де шукати потрібні слова?

Мені подобається сайт Горох для пошуку синонімів чи фразеологізмів. Також не нехтуйте перевіряти закінчення іменників в родовому відмінку.


Крім того, ChatGPT іноді також допомагає підібрати потрібне слово.


🗺 Де малювати карти вигаданого світу?

Або мучити Midjourney і ChatGPT, або спробувати прекрасну платформу — Inkarnate. Це просто дуже захопливо створювати карту там: різні стилі, пензлі з рельєфом, будівлі, флора тощо. Звичайно, більше можливостей у платній версії, але хіба ви на то не готові заради своєї прекрасної книги? Місяць коштує $5.


Ось трошечки прикладів карт звідти:


💻 Де писати всяке для читачів, якщо немає офіційного сайту?

Крім соціальних мереж, спробуйте Substack — це мікс блогу й email-розсилки. Тобто ваші читачі та прихильники можуть підписатися на вас (їм навіть не потрібно реєструватися на платформі) і отримувати новини прямісінько в поштову скриньку. А можуть просто читати як блог.


Там також є функція платної підписки — за великим бажанням і старанням ви можете монетизувати свій Substack.


💡 Де шукати натхнення?

Звісно ж, на Pinterest. Люблю його. Для кожної книги в мене там створені дошки. У кожній дошці — ще дошки для окремих персонажів, сетингу, вайбів тощо. Зручно зберігати референси чи просто гортати тематичні картинки та знаходити ідеї.


Ще для міні-натхнення, якщо ви не любите писати в тиші, але музика зі словами вас відволікає, маю для вас ось такі імерсивні штуки:


  • i miss my library — звуки бібліотеки

  • I Miss My Cafe — звуки кав'ярні, ну

  • Rainyscope — дощик, шурхіт листя чи цвірінькання пташок

  • WindowSwap — не про звуки, але, думаю, підглядання з чужих віком по всьому світу може бути корисно для письменників


🎨 Де відчути себе дизайнером?

Взагалі дайте дизайнерам робити свою роботу — це якщо ми про книжкову обкладинку. 😁


А так про всяк випадок нагадую про існування Canva — але впевнена, що ви й так її використовуєте.


І для 3D-макетів спробуйте DIY Book Design — тут вони краще виходять, ніж в темплейтах Canva. Також ось тут можна дуже нативно свою книгу кудись всунути, навіть у безплатній версії — Smartmockups.


That's all for today. 🫰

Commentaires


bottom of page