DO judge a book by its cover, або дизайн книжкових обкладинок для інді-авторів
- Frankie Speaking
- 7 лип. 2024 р.
- Читати 5 хв
Оновлено: 9 лип. 2024 р.
Моя dream team скаже: «Вася, тобі хіба не вистачає цього на роботі?»
Ви скажете: «Ти хто така вопше?»
Я – креативна контент-райтерка, яка читає і пише про book cover design для іноземних інді-авторів вже понад 2 роки. Передивляюсь декілька десятків обкладинок у різних жанрах щодня. А ще я – книжкова маніячка, яка купує мінімум десяток книг щомісяця. Обкладинка – перший фактор, на який звертаю увагу, якщо не знаю автора.
До речі, це вперше я пишу про дизайн книжкових обкладинок українською мовою, аж незвично. 🙂
Спершу – нещодавній цікавий інсайт.
Коли працюєте над дизайном своєї книжкової обкладинки, не думайте лише про те, що хочете бачити ВИ – думайте про те, що очікують побачити потенційні ЧИТАЧІ.
Можливо, ви як автор, який знає свою історію найкраще за всіх, хочете вкласти в обкладинку якісь глибокі сенси за допомогою хитромудрих символів і нестандартних зображень. Але проблема в тому, що людина, яка бачить вашу книгу вперше, нічого не знає про неї. Є ризик, що вона подивиться на обкладинку, нічого не зрозуміє і пройде повз.
Так, є читачі, які навпаки полюбляють нестандартні обкладинки, але це – виключення. В реальності у вас є лише декілька секунд, щоб розпалити інтерес аудиторії. Тому книжкова обкладинка повинна чітко казати потенційним читачам: «Гей, красунчики, в мене є дещо цікавеньке саме для вас!» 😏
Вась, але онде скільки дивних і нестандартних обкладинок на українському ринку, і ок!
Ага, у книг, виданих у видавництвах. Видавництвах, у яких вже є репутація, аудиторія і пропрацьовані маркетингові канали. А що є в інді-авторів, тим паче на початку шляху?
Коли ти інді-автор, ще й початківець, не потрібно виділятися з натовпу. Потрібно якраз-таки вписатися в нього. Виділяйтеся за допомогою якості дизайну, а не нестандартних візуалів. Коли ваше ім’я стане впізнаваним, тоді розгуляєтесь.
Як створити selling книжкову обкладинку?
Так, саме selling, бо обкладинка – це найпотужніший інструмент у книжковому маркетингу. Нижче декілька речей, які потрібно мати на увазі.
#1. Якість дизайну книжкової обкладинки
Моє правило – наймати професіоналів та платити їм гроші. Тому за дизайном обкладинки я звернулася до мого прекрасного book cover дизайнера.
Attention – краще йти саме до book cover дизайнера, а не просто до графічного (хіба у вас є детальний аналіз ринку та ТЗ – хоча після прочитання цієї статті будуть). Чому? Безумовно, графічний дизайнер може зробити красиву обкладинку, але чи буде вона ефективною? Who knows, who knows.
Професійний book cover дизайнер має досвід, шарить у трендах, знає жанрову специфіку й де придбати ліцензовані зображення і шрифти. А ще він зробить справді якісну обкладинку, у high-resolution та необхідному форматі й розмірі для друку чи ebook, і всяке таке.
Так, можна створити обкладинку самостійно – є мільйон DIY tools for free. Але треба дуже постаратися. Бо якщо дизайн виглядає по-аматорськи, в аудиторії можуть з’явитися запитаннячка: «А контент всередині вартий моєї уваги й грошей? Книга точно гарно написана?»
Врешті-решт обкладинка – це щось, що з вашою історією назавжди. Платите за дизайн для 500 000 копій книги ви один раз. Чому б не витратитися?
#2. Жанрові особливості книжкової обкладинки
У кожного жанру є свої візуальні стандарти, а у фанатів цього жанру – візуальні очікування. Це допомагає знаходити історію до душі швидко і просто.
Наприклад, у романтичних комедіях – це мультяшна векторна ілюстрація, яскраві кольори та грайливі шрифти. У фентезі – це зображення мечів, корон і драконів. У горорах – будинки з привидами, приглушені тони, ефекти туману і бризки крові. Я описала це дуже базово, але ви зрозуміли сенс.
Тому важливо добирати такі візуальні елементи, за допомогою яких ваша книжка буде волати: «Я – фентезі!», «А я – сай-фай!», «А я – дарк роменс!»
#3. Психологія кольорів
Ось ще один інсайт – читач не просто шукає цікавий сюжет. Він також хоче отримати певний емоційний досвід.
Наприклад, хтось хоче пірнути в історію шаленого кохання, пищати від довгоочікуваних зізнань у почуттях та мрійливо зітхати від милих моментів. Хтось хоче адреналіну й екшену з драматичними битвами й небезпечними погонями.
Показати аудиторії, який саме емоційний досвід їх чекає у вашій історії, можна за допомогою різних дизайн-елементів, але колірна палітра – один з основних.
У колірній психології кожна барва або їхнє поєднання створює певну атмосферу, викликає певну емоції чи настрій. Ви й самі це відчуваєте й асоціюєте, але, можливо, не задумуєтесь. Наприклад:
Червоний – кохання та пристрасть, але також й небезпека
Синій – спокій, інтелект, холод, байдужість
Фіолетовий – магія, дивацтва, проблеми з кукухою
Жовтий – енергія, легкість, веселощі
Чорний – темні сили, негатив, влада
Тому перш ніж вибирати колірну палітру для книжкової обкладинки, подумайте, які емоції ви хочете викликати у читачів. А потім вирушайте читати про психологію кольору.
#4. Типи дизайнів книжкових обкладинок
Їх багато, але розгляньмо основні.
1. Герой
2. Об'єкт
3. Типографіка
4. Силуети
5. Подвійна експозиція
6. Мінімалізм
7. Витіюватий дизайн
Загалом немає якогось правила, що для такого-то жанру працює тільки такий-то тип – тому ви можете вибрати тип дизайну до свого смаку. Хоча у нон-фікшн обкладинках переважає типографіка.
Як знайти те, що працюватиме для вашої книги?
Застрибуйте ззаду на мій віртуальний мотоцикл – ми їдемо на Amazon проводити аналіз.
Чому на Amazon, а не на якусь українську платформу? Бо Amazon – це найбільший online bookstore. Як на мене, українські читачі вже помітно апгрейтнулися щодо читання книжок. Більшість із нас дивиться іноземний booktok, читає і купує книги англійською, а коли видавництво анонсує переклад нової книги, волає, щоб залишили оригінальну обкладинку.
Приїхали. Злазьте. І ось що робіть далі. 👇
Йдемо в секцію Books.
Вибираємо ліворуч в колонці свій жанр.
Дивимось Bestsellers & Top Picks. Багато дивимось. Зберігаємо в якусь теку на компукторі – чим більше, тим краще.
Щоб ви довго не шукали, де ж ті бестселери, тиць сюди – Amazon Bestsellers.
Перш ніж зберегти, дивимось:
Дату релізу – краще беріть щось новіше, після 2020
Кількість відгуків – чим більше, тим краще знову ж таки
Ціну – дешеві книжки часто залітають у бестселери, але їхні обкладинки meh
Жанр – іноді книжки потрапляють в неправильну категорію; наприклад, «Переслідування Аделіни» висить у жанрах «Трилер» і «Горор», але ми знаємо, що це dark romance.
Коли зберегли, сортуємо-пересортовуємо ці обкладинки за такими критеріями:
Візуальні елементи
Колірна палітра
Типографіка
Тип дизайну
Наприклад, ваш жанр – горор. Ви передивились збережені приклади й дійшли таких висновків:
Візуальні елементи: закинуті будинки, темні провулки, кладовища, темний ліс, закривавлена зброя, герої у масках чи каптурах.
Колірна палітра: темна, похмура, приглушені тони, ефект туману, червоні акценти.
Типографіка: масивні, грубі шрифти без засічок.
Тип дизайну: герої, силуети, обєкти.
На основі такої інфи можна вже думати над своєю книжковою обкладинкою або складати ТЗ дизайнеру.
Що включити в book cover design бриф?
Принаймні, що включала я. А може щось і забула, але мій прекрасний дизайнер мене зрозумів. 🙃
Базова інформація про книгу: назва, ім'я автора, анотація, біо тощо
Формат книги: паперова з м'якою чи твердою обкладинкою, чи ebook
Жанр
Хто ваш ідеальний читач?
Які емоції та настрої ви хочете викликати?
Переказ сюжету з акцентом на важливих подіях, символах, персонажах
Опис персонажів, якщо ви хочете character-based design, або опис артефактів/об'єктів відповідно
Опис сеттингу
Тип дизайну
Приклади обкладинок, які вам подобаються + приклади колірної палітри й типографіки
Якийсь базовий скетч, якщо маєте певне бачення
Будь-які інші деталі, які для вас важливі 😊
Ось і все наразі. 🫰 Робіть собі гарні обкладинки і stay safe!
Аж захотілося попрацювати над своєю обкладинкою, хоч у мене ще навіть назви нема🤣